Loading...
Programul Festivalului Sarmalelor – Ediția a XXIV-a

Programul Festivalului Sarmalelor – Ediția a XXIV-a

Joi, 19 septembrie

Localitatea se îmbracă în veșminte de sărbătoare


Vineri, 20 septembrie

„Ziua Copiiilor – Mini festival al Sarmalelor

09:00 Maratonul Sóvídék – ediția V.;
10:00 Defilarea echipelor participante la Festivalul Sarmalelor pentru copii;
10:00 Campionatul de fotbal pentru tinere Ediția a VI-a Cupa Sóhát Tini – Sala de sport Praid;
11:00 Festivalul Sarmalelor pentru copii - Prezentarea echipelor participante;
12:00 Prezentarea legendelor din Ținutul Secuiesc – ”Legendárium”;
12:00 Spectacol de echitație din Kecset ”LóFő Lovasudvar”;
14:00 Spectacol interactiv pentru copii cu actorul Kozsik József;
15:00 Jurizarea preparatelor culinare în cadrul Festivalului Sarmalelor pentru copii;
16:00 Premierea Festivalului Sarmalelor pentru copii şi a concursului de decorare a străzilor localității;
17:00 Spectacol de magie prezentat de Csirmaz András;
18:00 Zumbatomik;
18:30 Concert Libavonat;
19:30 Concert Titan ;


Sâmbătă, 21 septembrie

Specialități de legendă

07:30 Deşteptarea pe acordurile muzicii de fanfară;
09:30 Parada de deschidere– de la Salina Praid până la parcul central;
10:30 Ceremonia de deschidere – Discursul primarului Bokor Sándor;
11:00 Prezentarea echipelor participante la concursul culinar;
12:00 Programe: spectacole folclorice, dansuri și muzică;
14:30 Jurământul juriului – degustarea sarmalelor – jurizare;
15:00 Demonstrație militară din evul mediu – Ordinul Arany Griff Rend;
15:30 Ansamblul Focloric Maros - HU;
16:30 Demonstrația Arcașilor - Szirti Sasok din Ocna de Jos;
17:00 Zumbatomik;
17:30 Capodoperele culinare – Festivitatea de premiere;
18:30 Concert live formația ”Kis Kata Zenekar és Maszkura” - HU;
19:30 Anda Adam – RO;
21:00 Vikidal Gyula și Homonyik Sándor – HU;
22:30 Live Dj Show;


Duminică, 22 septembrie

Cântă pădurea - ediția XXXXI – întâlnirea fanfarelor.

10:00 Campionatul de handbal al Ținutului Sării – Cupa de varză ed. a VII-a
11:00 Adunarea și parada fanfarelor ”Zúg a fenyves” – centrul localității
12:00 Urările de bun venit a persoanelor vârstnice
12:30 Corul unit din Praid
13:00 Comemorarea conducătorului fanfarei din Praid Szász János
13:30 Prezentarea fanfarelor
16:00 Ansamblul de dans folcloric Mureșul
17:00 Delhusa Gjon - HU
18:00 Leya D – RO
19:30 Beatrice - HU
22:00 Spectacol de Laser și trupa Hypnosis


Organizatori
Parteneri media
Completați formularul de aplicare